logo SKJ
Pokaż na mapie
0 głosy


Autor: admin

Data utworzenia: 16.02.2017
Media

    Etapy szlaku
    place
    -
    Michalczew
    keyboard_arrow_down
    Szlak Czarnej rozpoczyna się za Michalczewem, przy drodze na Chynów. Oznaczenie rowerowego szlaku niebieskiego odnajdujemy tuż za mostkiem na rzece Czarnej. Trasę rozpoczyna droga asfaltowa o bardzo dobrej, równej nawierzchni, która początkowo prowadzi nas przez pola i pomiędzy nielicznymi zabudowaniami.
    place
    1 km
    Mąkosin
    keyboard_arrow_down
    Po 800 metrach droga skręca w prawo i po obu jej stronach możemy podziwiać rozległe sady. 600 metrów dalej mijamy skręt w lewo na Gołębiów. Po prawej stronie stoi krzyż. Nasza droga prowadzi wciąż prosto, przez pola, sady i pomiędzy zabudowaniami Mąkosina.
    place
    3 km
    Budziszynek
    keyboard_arrow_down
    Po 1,6 kilometra kończy się Mąkosin i wjeżdżamy do Budziszynka. 700 metrów dalej, po prawej stronie, mijamy starą przydrożną kapliczkę, a nieco za nią sklepik o wdzięcznej nazwie Poziomka. Jedziemy przez pola, sady i pomiędzy zabudowaniami. Po 300 metrach w lewo odchodzi droga na Przyłom. Po kolejnych 100 metrach widzimy po prawej kapliczkę. Po 900 metrach w prawo odchodzi droga na Gliczyn.
    place
    6 km
    Budziszyn
    keyboard_arrow_down
    Po następnych 700 metrach dojeżdżamy do skrzyżowania: droga na Pawłowo biegnie w lewo, my zaś odbijamy w prawo. Jedziemy dobrym asfaltem przez pola, pomiędzy zabudowaniami Budziszyna i leśne skupiska. Po 800 metrach mijamy kapliczkę.
    place
    7 km
    Edwardów
    keyboard_arrow_down
    Po 300 metrach po prawej stronie mijamy krzyż. Jedziemy pomiędzy zabudowaniami Edwardowa. Mijamy pola i łąki. 300 metrów dalej widzimy po prawej kapliczkę. Jedziemy dalej prosto przez sady, łąki, leśne skupiska i pomiędzy rozrzuconymi pośród pól zabudowaniami. Po 1300 metrach kończy się Edwardów.
    place
    9 km
    Chynów
    keyboard_arrow_down
    Za Edwardowem zabudowa staje się znacznie gęstsza. Po 500 metrach skręcamy w prawo, mijamy mostek i wjeżdżamy do Chynowa. Po 200 metrach mijamy po lewej Urząd Gminy, po prawej widzimy bankomat, a zaraz za nim bar z kebabem. Po 100 metrach przecinamy skrzyżowania i 100 metrów dalej po lewej stronie mijamy stary drewniany kościół. Warto zatrzymać się na chwilę, ponieważ właśnie tutaj znajduje się najstarszy kościół modrzewiowy na Mazowszu. Parafia w Chynowie była erygowana już w 1434 roku. Założycielem parafii oraz fundatorem kościoła był Piotr Pilikowicz, dziedzic dóbr Skały i wojewoda mazowiecki. Obecny kościół został wzniesiony w pierwszym ćwierćwieczu XVIII wieku z wykorzystaniem elementów z XVII wieku. Wnętrze kościoła wyposażone jest w ołtarze, ambonę, prospekt organowy, konfesjonały, ławki z XVII i XVIII wieku. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica z XVIII wieku. Na cmentarzu znajduje się późnogotycka płyta z wyrytą datą: 1500. Przejeżdżamy przez Chynów, kierując się prosto drogą asfaltową w kierunku Sułkowic. 700 metrów od kościoła mijamy po lewej hodowlę psów – owczarków niemieckich, retrieverów i labradorów. Tutaj kończy się Chynów. Po 300 metrach przejeżdżamy wiaduktem na wprost w kierunku na Sułkowice.
    place
    11 km
    Sułkowice
    keyboard_arrow_down
    500 metrów dalej wjeżdżamy do Sułkowic. Po 200 metrach mijamy po lewej przydrożną kapliczkę. Jedziemy dalej prosto, mijamy rozciągające się po prawej stronie sady, pola i zabudowania. 500 metrów dalej po lewej widzimy krzyż. Jedziemy wciąż prosto i po 600 metrach widzimy po lewej stronie Zakład Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji –eksponatem jest tutaj jeden z owczarków niemieckich, który grał Szarika w serialu Czterej pancerni i pies, oraz pies, który zagrał w serialu Przygody psa Cywila. Zakład Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Sułkowicach zajmuje powierzchnię około 38 hektarów. Obecnie jest jedynym w kraju ośrodkiem szkolenia przewodników i tresury psów służbowych policji. Najliczniejszą kategorię tresowanych w Zakładzie psów stanowią psy patrolowo-tropiące. Psy patrolowe przygotowywane są do działań prewencyjnych, a psy tropiące nabywają umiejętności tropienia w miejscu zdarzeń oraz przeszukują teren w celu odnalezienia osoby zaginionej. Kolejną ważną grupę stanowią psy do zadań specjalnych, które tresowane są do wyszukiwania zapachów narkotyków lub materiałów wybuchowych. W Zakładzie tresowane są również psy do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich na lądzie i w wodzie oraz psy do identyfikacji śladów zapachowych ludzi. Integralną część Zakładu Kynologii Policyjnej stanowi gabinet weterynaryjny, który zajmuje się profilaktyką sanitarno-weterynaryjną, leczeniem, kwalifikowaniem psów do szkolenia na podstawie ich stanu zdrowia oraz konsultacjami i poradnictwem weterynaryjnym dla policyjnych jednostek terenowych. Po 100 metrach droga z pierwszeństwem przejazdu skręca w prawo, my jedziemy dalej prosto. Droga wije się pomiędzy łąkami i zabudowaniami. Po 700 metrach mijamy tory, odbijamy w lewo i wjeżdżamy na szeroką, piaszczystą i dość wyboistą drogę prowadzącą przez łąki, leśne skupiska i pomiędzy nielicznymi zabudowaniami. Droga prowadzi nas prosto, 700 metrów dalej mijamy drogowskaz w lewo na Budy Sułkowskie.
    place
    14 km
    Julianów
    keyboard_arrow_down
    Po 600 metrach rozpoczyna się Julianów. Jedziemy przez łąki i pola, mijając typowo wiejskie zabudowania. 200 metrów dalej mijamy po prawej drewniany krzyż. Po kolejnych 200 metrach docieramy do rozwidlenia dróg. W prawo odchodzi droga w stronę lasu, my zaś odbijamy w lewo, na szeroką, piaszczystą i miejscami wyboistą drogę o zarośniętych poboczach, wiodącą przez łąki i leśne skupiska. Po 300 metrach przejeżdżamy przez mostek. 300 metrów za mostkiem znajduje się skrzyżowanie z drogą asfaltową, w prawo, przy kapliczce, jest drogowskaz na szlak rowerowy żółty, prowadzący do Góry Kalwarii. Nasza trasa prowadzi przez skrzyżowanie na wprost. Po lewej jest las, po prawej łąki i pola. 700 metrów od skrzyżowania mijamy po lewej stronie malutką kapliczkę. 500 metrów dalej po prawej stronie las się kończy i zastępują go rozległe łąki i pola. Po kolejnych 700 metrach dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w prawo na drogę asfaltową prowadzącą wzdłuż torów kolejowych, które widzimy po lewej, na nasypie. Po 300 metrach droga skręca w lewo, przejeżdżamy krótkim tunelem i zaraz za tunelem na rozwidleniu odbijamy w lewo. Po lewej stronie znajduje się nasyp i tory kolejowe, po prawej – rzadki las.
    place
    18 km
    Czarny Las
    keyboard_arrow_down
    300 metrów dalej na rozjeździe skręcamy w prawo na drogę szutrową biegnącą przez pola, wśród drzew i pomiędzy nielicznymi zabudowaniami. Po 500 metrach dojeżdżamy do skrzyżowania z asfaltem w miejscowości Czarny Las – tutaj droga znów staje się piaszczysta i wyboista. Przecinamy skrzyżowanie na wprost i jedziemy dość wyboistą i kamienistą drogą przez pola, rozległe łąki i leśne skupiska. 500 metrów dalej mijamy po lewej ogródki działkowe. Jedziemy dalej prosto przez rzadki jasny las.
    place
    19 km
    Krępa
    keyboard_arrow_down
    Po 200 metrach po lewej zaczynają się zabudowania miejscowości Krępa. 100 metrów dalej docieramy do asfaltu, który po kilku metrach doprowadza nas do mostku. Tutaj kończy się Szlak Czarnej. Przed mostkiem, po prawej stronie znajduje się Agroturystyka pod Kogutem. Zaraz za nią jest niemiecko-rosyjski cmentarz z I wojny światowej. Agroturystyka pod Kogutem położona jest na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i zaprasza do baru oraz restauracji, oferuje noclegi, atrakcje dla dzieci (minizoo, plac zabaw, boisko) i dorosłych (przejażdżki bryczką, ogniska, imprezy okolicznościowe). To urokliwe miejsce odpowiednie jest zarówno na jednodniowy wypad, jak i kilkudniowy pobyt. Za mostkiem po lewej, już przy drodze asfaltowej, stoi duża, bogato zdobiona kapliczka z wygodną ławeczką, na której można odpocząć po wyprawie.
    Przejdź do góry