place
-
Szlak Głoskówki (etap 1)
keyboard_arrow_down
Szlak rozpoczyna się obok wiaty, na skraju lasu, przy szosie prowadzącej z Lesznowoli do Władysławowa. Z drogi leśnej skręcamy w prawo, w kierunku Władysławowa. Jedziemy wygodną, lecz bardzo ruchliwą drogą asfaltową. Po lewej mijamy dawną siedzibę Wojsk Nadwiślańskich. Początkowo droga prowadzi przez las, za nim po obu stronach drogi rozciągają się pola i łąki. Po 600 metrach mijamy skrzyżowanie z drogą dochodzącą z prawej strony. Nasz szlak prowadzi prosto.
place
1 km
Szlak Głoskówki (etap 2)
keyboard_arrow_down
Skręcamy w lewo w wyboistą szutrową drogę. Po prawej stronie rozciągają się tereny stadniny konnej. 200 metrów dalej mijamy po prawej stację uzdatniania wody. Dojeżdżamy do ogrodzenia, droga jest zagrodzona szlabanem, jednak nasz szlak prowadzi prosto. Otwieramy szlaban i wjeżdżamy na porośniętą trawą polną ścieżkę. Po lewej, za ogrodzeniem, widać pola i łąki, po prawej zaś – zabudowania. Po 200 metrach ponownie dojeżdżamy do ogrodzenia i kolejnego szlabanu; po jego pokonaniu wjeżdżamy na zarośniętą dróżkę skręcającą w prawo.
place
1 km
Szlak Głoskówki (etap 3)
keyboard_arrow_down
Dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą asfaltową. Po prawej widać dwór i pozostałości parku przydworskiego z drugiej połowy XVIII wieku. Nasz szlak prowadzi w lewo, ulicą Topolową, pomiędzy polami i zabudowaniami, nie najlepszej jakości asfaltem. Po 100 metrach mijamy po prawej stronie stadninę, po kolejnych 200 metrach kończy się asfalt i rozpoczyna wyboista piaszczysta droga o zarośniętych trawą i krzakami poboczach. Tu kończą się zabudowania, jedziemy przez pola i łąki, w oddali widać ścianę lasu.
place
2 km
Szlak Głoskówki (etap 4)
keyboard_arrow_down
Po 700 metrach mijamy po prawej boisko piłkarskie. Po kolejnych 100 metrach zaczynają się zabudowania. Jesteśmy na skrzyżowaniu, w prawo prowadzi piaszczysta droga. Nasz szlak wiedzie prosto, ulicą Parkową. Jest to osiedlowa uliczka wyłożona kostką brukową, z typowo willową zabudową. Po prawej stronie jest chodnik ze ścieżką rowerową. Po 100 metrach mijamy skrzyżowanie z ulicą Okrężną, dochodzącą z prawej strony, po kolejnych 100 metrach – z ulicą Jałowcową, po następnych 100 metrach – z ulicą Polną. Tuż za nią, po prawej stronie, znajduje się pizzeria Abruzzo. Jedziemy dalej prosto, po 100 metrach jest skrzyżowanie z ulicą Jarzębinową, nasza droga wiedzie dalej prosto ulicą Brzozową. Po 100 metrach z prawej odchodzi ulica Ogrodowa, po lewej stronie widzimy leśny parking i wiatę, zaraz za nimi plac zabaw dla dzieci. Mijamy kolejne skrzyżowania: po 200 metrach z ulicą Pionierów, po kolejnych 100 metrach z ulicą Wiśniową. Po lewej stronie rozciąga się las, wzdłuż którego biegną szlaki turystyczne – czerwony i czarny.
place
3 km
Magdalenka ul.Lipowa
keyboard_arrow_down
Po 100 metrach dojeżdżamy do skrzyżowania z ruchliwą drogą asfaltową, skręcamy w lewo w ulicę Lipową, po lewej stronie jest chodnik ze ścieżką rowerową. Jedziemy wzdłuż malowniczej, porośniętej drzewami skarpy, obudowanej kamiennym murkiem.
place
4 km
Magdalenka ul.Jesionowa
keyboard_arrow_down
Dojeżdżamy do skrzyżowania, w lewo prowadzi ulica Jesionowa, w prawo ulica Podleśna. Nasz szlak wiedzie prosto, ulicą ks. Henryka Słojewskiego. Po lewej stronie wciąż jest chodnik ze ścieżką rowerową. Lewą stronę drogi porastają drzewa, po prawej znajdują się zabudowania.
place
5 km
Szlak Głoskówki (etap 7)
keyboard_arrow_down
Mijamy po prawej kościół św. Marii Magdaleny w Magdalence. Jedziemy pomiędzy willową zabudową i po 400 metrach dojeżdżamy do cmentarza. Tutaj kończy się ścieżka rowerowa. Mijamy skrzyżowanie z ulicą Kaczeńców, jedziemy prosto, po 100 metrach dojeżdżamy do ronda. Nasz szlak prowadzi prosto, za rondem mijamy restaurację Magdalenka Las. Po 100 metrach kończy się asfalt, wjeżdżamy na kostkę brukową.
place
6 km
Szlak Głoskówki (etap 8)
keyboard_arrow_down
Po 200 metrach skręcamy w lewo, w ulicę Sarenki. Mijamy niewielkie polne skrzyżowania, nasz szlak prowadzi prosto ulicą Kwiatową, pomiędzy wysokimi trawami i niewielkimi skupiskami drzew. Nasza ścieżka jest piaszczysta, bardzo wyboista, a po ulewnych deszczach podmokła i błotnista. Po 300 metrach zaczyna się ścieżka leśna – ubita, prowadząca przez niezbyt gęsty las. Po 300 metrach wyjeżdżamy na skraj lasu, po prawej stronie rozciągają się pola. Jedziemy dalej prosto, po kolejnych 300 metrach po lewej stronie widzimy wiatę z miejscem do odpoczynku i stojakiem na rowery. Obok znajduje się duża mapa Krainy Jeziorki.
place
7 km
Szlak Głoskówki (etap 9)
keyboard_arrow_down
Po 100 metrach skręcamy w prawo, w niezbyt równą piaszczystą drogę. Tu nasz szlak łączy się ze szlakiem turystycznym czerwonym. Po lewej stronie rozciąga się las, po prawej – łąki i pola. Po prawej widać maszt nadajnika radiowego i telewizyjnego w Łazach. Warto zaznaczyć, że jego wysokość wynosi 335 metrów, co czyni go szóstą co do wielkości budowlą w Polsce. Po 800 metrach wjeżdżamy na polanę z wytyczonym torem – zapewne dla quadów. Po 100 metrach odbijamy lekko w lewo, w wąską i zarośniętą leśną ścieżkę.
place
8 km
Kuleszówka
keyboard_arrow_down
Po 100 metrach odbijamy w prawo i dojeżdżamy do drogi asfaltowej. Na wprost widzimy Mazowiecką Fabrykę Okien i Drzwi. Nasz szlak prowadzi prosto, ulicą Graniczną, wyłożoną betonowymi płytami.
place
8 km
Antoninów
keyboard_arrow_down
Po 100 metrach dojeżdżamy do Cmentarza Południowego w Antoninowie. Skręcamy ostro w lewo i jedziemy bardzo dobrej jakości asfaltową szosą wzdłuż cmentarza. Po 700 metrach znów skręcamy ostro w lewo, jadąc dalej wzdłuż cmentarnego ogrodzenia.
place
9 km
Stefanów
keyboard_arrow_down
Po 200 metrach dojeżdżamy do skrzyżowania ulicy Granicznej i ulicy Ułanów. Nasz szlak wiedzie prosto szeroką szutrową drogą, pomiędzy łąkami, skupiskami leśnymi i nielicznymi zabudowaniami. Po 500 metrach mijamy skrzyżowanie z ulicą Leśną. Po 300 metrach po prawej zaczynają się zabudowania wiejskie, po lewej rozciąga się las. Po 200 metrach mijamy skrzyżowanie z ulicą Malinową, droga wciąż prowadzi nas prosto szeroką leśną drogą. Po prawej stronie jest wysokie kamienne ogrodzenie, po lewej – zabudowania wiejskie. Po kolejnych 200 metrach mijamy skrzyżowanie z ulicą Szklarniową, po następnych 200 metrach – z ulicą Ogrodową. Jedziemy dalej prosto – leśna droga z zarośniętymi trawą poboczami prowadzi przez las i łąki.
place
11 km
Szlak Głoskówki (etap 13)
keyboard_arrow_down
Po 500 metrach odbijamy w lewo w wyboistą, lecz malowniczą leśną drogę. Po 300 metrach pojawiają się zabudowania. Po 200 metrach mijamy przydrożną kapliczkę, jedziemy dalej prosto szeroką, bardzo piaszczystą ścieżką prowadzącą przez łąki i lasy.
place
12 km
Wólka Pracka (struga)
keyboard_arrow_down
Po 400 metrach mijamy po prawej rodzinne ogrody działkowe Struga 1 i Struga 2. Okolica jest bardzo malownicza – lasy przecinane polanami, rozległe łąki.
place
12 km
Wólka Pracka
keyboard_arrow_down
Po 400 metrach dojeżdżamy do rozwidlenia, odbijamy w prawo, w ulicę Zdrojową, jedziemy wyboistą i podmokłą drogą przez las. Po 600 metrach dojeżdżamy do leśnego skrzyżowania, jedziemy dalej prosto, las przerzedza się, po prawej stronie widzimy rozległe łąki. Po 400 metrach piaszczysta ścieżka przechodzi w dość nierówną ubitą drogę. Po kolejnych 100 metrach po prawej stronie mijamy przydrożny krzyż.
place
14 km
Zawady
keyboard_arrow_down
Po 300 metrach dojeżdżamy do drogi asfaltowej i skręcamy w prawo. Równy, wygodny asfalt prowadzi nas pomiędzy polami, łąkami i zabudowaniami.
place
14 km
Złotokłos (wjazd)
keyboard_arrow_down
Po 500 metrach zaczyna się miejscowość Złotokłos. Jedziemy ulicą Piaseczyńską, wzdłuż trasy autobusu linii L-2, pomiędzy zabudowaniami i łąkami. Po 200 metrach mijamy po prawej wybieg dla koni, a po lewej – stawy hodowlane. Po 300 metrach mijamy skrzyżowanie z ulicą Skargi.
place
15 km
Złotokłos
keyboard_arrow_down
Po 400 metrach dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą główną. Przejeżdżamy je na wprost i zaraz za nim, na rozwidleniu, zjeżdżamy w lewo. Po prawej stronie znajduje się pętla autobusowa linii 728. Za nami, na zakręcie, widzimy malowniczy kamienny kościół w Szczakach. Jedziemy szeroką piaszczystą drogą pomiędzy typowo willową zabudową.
Absyda kościoła św. Antoniego w Złotokłosie pochodzi prawdopodobnie z pierwszej połowy XIX wieku. Około 1840 roku ówczesny właściciel majątku Szczaki K. Wojda na terenie dawnego parku dworskiego zbudował kaplicę (w obecnym kościele stanowi ona prezbiterium).
W latach 1935–1937, przy pomocy ówczesnego właściciela majątku Szczaki hrabiego Wojciecha Rostworowskiego i okolicznej ludności, został wybudowany kościół w obecnym kształcie: murowany z kamienia, jednonawowy, posiadający trzy ołtarze. Hrabia Antoni Rostworowski zmarł w 1938 roku, a jego zasługi upamiętnia tablica umieszczona na ścianie wewnątrz kościoła.
Kolejne remonty pozbawiły kościół nastaw ołtarzowych wzorowanych na lewiczyńskich, lecz mimo rozbudowy z końca lat 30. charakterystyczna bryła budynku wciąż zachwyca chłodną elegancją nawiązującą do stylu romańskiego.
place
16 km
Szczaki
keyboard_arrow_down
Dojeżdżamy do Szczak, mijamy po lewej stronie skrzyżowanie z ulicą Wesołą, po prawej zaś – z ulicą Myszki. Równa piaszczysta droga prowadzi nas pomiędzy łąkami, zabudowaniami i leśnymi skupiskami. Po 400 metrach mijamy skrzyżowanie z ulicą Promyka. Po 200 metrach wjeżdżamy na drogę asfaltową. Jesteśmy w gminie Tarczyn. Poprawej widzimy cmentarz w Marylce. Jedziemy ulicą Akacjową.
place
16 km
Szlak Głoskówki (etap 20)
keyboard_arrow_down
Skręcamy w lewo w ulicę Leśną i jedziemy piaszczystą drogą wzdłuż lasu. Po 500 metrach skręcamy w prawo w leśną, miejscami grząską i wyboistą, utwardzoną drogę. Mijamy zabudowania, skupiska leśne i pola.
place
17 km
Szlak Głoskówki (etap 21)
keyboard_arrow_down
Po 1,3 kilometra na skrzyżowaniu odbijamy w prawo, jedziemy żwirową aleją pomiędzy typowo willową zabudową i polami.
place
18 km
Prace Małe
keyboard_arrow_down
Po 400 metrach dojeżdżamy do drogi nr 876 prowadzącej z Tarczyna do Piaseczna. Przecinamy asfalt i jedziemy dalej prosto piaszczystą polną drogą. Po 100 metrach droga łukiem skręca w lewo, po prawej stronie rozciąga się las sosnowy.
place
18 km
Leśna Polana
keyboard_arrow_down
Po 400 metrach mijamy pierwsze zabudowania Leśnej Polany. Po kolejnych 100 metrach dojeżdżamy do skrzyżowania – ulica Prymasa Tysiąclecia prowadzi w prawo, prosto – ulica Tarczyńska. Nasz szlak wiedzie prosto ulicą asfaltową.
place
19 km
Leśna Polana (koniec)
keyboard_arrow_down
Po 800 metrach dojeżdżamy do skrzyżowania ulicy Tarczyńskiej z ulicą Mostową. Tutaj kończy się nasz szlak. Przy skrzyżowaniu znajduje się mapa Krainy Jeziorki. W prawo odchodzi szlak rowerowy czerwony – Szlak Główny Krainy Jeziorki.