place
-
Konstancin-Jeziorna (ul. Literatów)
keyboard_arrow_down
Szlak czarny rozpoczyna się na ulicy Literatów przy pałacu w Oborach. Stoimy na skrzyżowaniu dróg asfaltowych, po lewej stronie widzimy pałac, po prawej odchodzi ulica asfaltowa, którą biegnie nasz szlak. Droga w lewo prowadzi do powstałego w 1992 roku Browaru Konstancin w Oborach. My skręcamy w prawo, jedziemy pomiędzy polami i lasem. Otocza nas starodrzew będący zapewne pozostałością oborskich włości.
Pałac w Oborach to rezydencja wiejska z XVII wieku położona w gminie Konstancin-Jeziorna we wsi Obory. Od 1650 roku w posiadaniu Obór był Jan z Wielopola, wojewoda krakowski. W 1688 roku dziedzicem dóbr stał się jego syn Jan, któryw miejscu starszego drewnianego dworu wybudował pałac w stylu barokowym. Charakteryzował się on łamanym dachem polskim, odmiany krakowskiej. Nad drzwiami umieszczono herb Wielopolskich – Starykoń. W latach 1785–1791 na zlecenie Urszuli Wielopolskiej de domo Potockiej wyremontowano pałac. Zmieniono dach na mansardowy. Umieszczono w nim okna w rokokowych blaszanych obramieniach. Sufity otrzymały profilowane gzymsy. W 1893 roku do pałacu została dobudowana kaplica, unowocześniono wnętrza i przeniesiono schody prowadzące na piętro na tył budynku. Obecnie jest to budynek murowany, parterowy, z mieszkalnym poddaszem. Posiada układ wnętrz dwutraktowy, z holem, sienią, klatką schodową na osi. Nie jest udostępniony do zwiedzania.
Na pałacowych terenach znajdują się także: oficyna podworska z XVIII wieku; dawna stajnia wzniesiona w drugiej połowie XVIII wieku, przebudowana na mieszkanie i pomieszczenia gospodarcze; park krajobrazowy z XVIII wieku; budynki gospodarcze z XIX wieku: czworaki, gorzelnia, browar, magazyn zbożowy. Miejscowość Konstancin-Jeziorna została utworzona na rozparcelowanej części majątku oborskiego pod koniec XIX wieku. Jej nazwa pochodzi od imienia Konstancji z Potockich Skórzewskiej.
place
0 km
Czarny łącznikowy (etap 2)
keyboard_arrow_down
Po 250 metrach droga zaczyna się wznosić – przed nami 150 metrów podjazdu asfaltem. Za wzniesieniem kończy się las, po obu stronach drogi rozciągają się pola.
place
1 km
Czarny łącznikowy (etap 3)
keyboard_arrow_down
400 metrów dalej dojeżdżamy do skrzyżowania z trasą łączącą Konstancin-Jeziorną z Górą Kalwarią. Przecinamy ulicę Wilanowską i jedziemy prosto, wyłożoną kostką ulicą Od lasu. Po prawej stronie za skrzyżowaniem mijamy przydrożny krzyż. Przed nami znajduje się droga prowadząca pomiędzy zabudową willową i rzadkimi leśnymi skupiskami. 100 metrów dalej mijamy skrzyżowanie z ulicą Sobieskiego, po kolejnych 100 metrach – z ulicą Jagiellońską. Po 200 metrach, przy skrzyżowaniu z ulicą Gąsiorowskiego, kończy się kostka i zaczyna asfalt.
place
2 km
Czarny łącznikowy (etap 4)
keyboard_arrow_down
300 metrów dalej skręcamy w prawo, w ulicę Potulickich. Wciąż widzimy po obu stronach zabudowania jednorodzinne, mijamy szereg skrzyżowań równorzędnych i po 800 metrach dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą główną (ulica Warecka), którą przecinamy, jadąc dalej na wprost. Nadal towarzyszy nam zabudowa willowa oraz niezbyt gęsty las. Mijamy kolejno skrzyżowania z ulicami: Jaworowską, Sanatoryjną, Graniczną, Słomczyńską, Kościelną, Środkową, Wojewódzką i Rycerską.
place
3 km
Czarny łącznikowy (etap 5)
keyboard_arrow_down
Po przejechaniu 1,1 kilometra docieramy do skrzyżowania z ulicą Chylicką. Tu skręcamy w lewo, jedziemy drogą asfaltową, pomiędzy zabudowaniami i lasem, wzdłuż trasy autobusów linii L-16. Po 100 metrach mijamy skrzyżowanie z ulicą Ceglaną, po kolejnych 100 metrach po prawej stronie widzimy drewniany krzyż. 200 metrów dalej mijamy po lewej pensjonat Stańczyk. Po 200 metrach, za skrzyżowaniem z ulicą Akacjową, po prawej stronie znajduje się cmentarz, po lewej zaś niezbyt gęsty las.
place
4 km
Czarnów (wjazd)
keyboard_arrow_down
Po 300 metrach wjeżdżamy do Czarnowa, jedziemy niezbyt dobrej jakości asfaltem, ulicą Gościniec. Po prawej znajdują się zabudowania, po lewej – las będący częścią Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. 500 metrów dalej mijamy skrzyżowanie z ulicą Starego Dębu.
place
5 km
Czarnów
keyboard_arrow_down
0,5 kilometra dalej nasz szlak wraz z drogą asfaltową skręca w prawo, w ulicę Partyzantów. Po prawej stronie widzimy boisko, korty tenisowe i plac zabaw. Jedziemy pośród zabudowań jednorodzinnych drogą asfaltową ze „śpiącymi policjantami”. Po 300 metrach mijamy po prawej stronie sklep spożywczy.
place
6 km
Czarny łącznikowy (etap 8)
keyboard_arrow_down
Kończy się droga asfaltowa, wjeżdżamy do Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Nasz szlak wiedzie prosto, przez las, dość szeroką, lecz błotnistą leśną drogą. Mokradła, rozciągające się po prawej stronie, sugerują, że po ulewnych deszczach droga może być trudna do pokonania.
place
7 km
Czarny łącznikowy (etap 9)
keyboard_arrow_down
Po 400 metrach mijamy duże leśne skrzyżowanie dróg pożarowych nr 10 i 12. Jedziemy dalej prosto, tuż za skrzyżowaniem widzimy po prawej teren wydzielony niskim drewnianym ogrodzeniem, wiatę oraz znak informujący, że znajduje się tu miejsce pamięci. Około 100 metrów na prawo, za ogrodzeniem, widzimy kamień upamiętniający Polaków poległych za wolność Ojczyzny – w tym miejscu w 1943 roku hitlerowcy rozstrzelali 97 więźniów Pawiaka.
place
7 km
Czarny łącznikowy (etap 10)
keyboard_arrow_down
Po 300 metrach dojeżdżamy do trasy Piaseczno – Góra Kalwaria. Przecinamy asfalt i jedziemy dalej prosto, lekko podmokłym traktem przez niezbyt gęsty las, przecinany malowniczymi polanami. 800 metrów dalej po prawej zaczyna się Uroczysko Stephana. Droga w tym miejscu może być bardzo podmokła, wydeptana pośród drzew ścieżka po prawej stronie wskazuje, że na tym odcinku dość często jest zalewana.
Rezerwat przyrody Uroczysko Stephana to leśny rezerwat leżący w obrębie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. W rezerwacie występuje starodrzew z przewagą sosny, z udziałem dębu szypułkowego i domieszką modrzewia. Dolne piętro drzewostanu jest utworzone przez około 30-letni dąb szypułkowy, a także grab, lipę, wiąz, brzozę. W runie występują m.in. lilia złotogłów, przylaszczka pospolita, zawilec gajowy, dzwonek brzoskwiniolistny.
Nazwa rezerwatu pochodzi od nazwiska leśnika pochodzenia węgierskiego Wiktora Stephana, który opiekował się lasami chojnowskimi i kabackimi na przełomie XIX i XX wieku.
place
8 km
Czarny łącznikowy (etap 11)
keyboard_arrow_down
Po 300 metrach dojeżdżamy do dużego leśnego skrzyżowania. Z prawej strony dochodzi do naszego szlaku szlak rowerowy zielony, który przez pewien czas będzie biegł równolegle ze szlakiem czarnym. Jedziemy dalej prosto, po 1 kilometrze na skrzyżowaniu leśnych traktów skręcamy w lewo. W prawo droga prowadzi do leśnego kompleksu Zimne Doły. Jedziemy szeroką i wygodną leśną drogą, musimy jednak pamiętać, że chociaż nie jest to droga asfaltowa, często korzystają z niej samochody. 400 metrów dalej mijamy po prawej leśny parking.
place
10 km
Czarny łącznikowy (etap 12)
keyboard_arrow_down
Po 300 metrach dojeżdżamy do drogi asfaltowej i skręcamy w prawo, w kierunku Zalesia Górnego. Po kolejnych 300 metrach przejeżdżamy przez mostek na rzece Zielonej. Po lewej stronie jest las, po prawej widzimy parking i staw – tereny dawnego Ośrodka Wypoczynkowego „Wisła”.
place
10 km
Czarny łącznikowy (etap 13)
keyboard_arrow_down
100 metrów za mostkiem skręcamy w prawo, przez furtkę wjeżdżamy na teren ośrodka i jedziemy asfaltowym chodnikiem wzdłuż stawu. Ośrodek Wisła okres świetności ma jużza sobą (chociaż planowane są inwestycje na tym terenie), większość budynków jest nieczynnych, jednak nadal biegną tędy malownicze trasy spacerowe, są rozległe stawy oraz odkryty basen. Warto pamiętać, że w okresie letnim, zwłaszcza w weekendy, przyjeżdża tu bardzo wiele osób – zarówno mieszkańców okolicy, jak i warszawiaków. Przejazd rowerem po zatłoczonych ścieżkach może być więc mocno utrudniony.
place
11 km
Zalesie Górne
keyboard_arrow_down
600 metrów dalej skręcamy w lewo, jedziemy przez teren ośrodka, między starymi domkami letniskowymi. Po 500 metrach mijamy szlaban, a po 100 metrach wyjeżdżamy z terenu ośrodka na drogę asfaltową przy przejeździe kolejowym. Odbijamy w prawo, przejeżdżamy przez tory, przecinając linię kolejową Warszawa – Radom, mijamy po lewej budynek stacji i jedziemy dalej prosto drogą asfaltową.
place
11 km
Czarny łącznikowy (etap 15)
keyboard_arrow_down
100 metrów za przejazdem kolejowym mijamy małe skrzyżowanie – w prawo odchodzi ulica Młodych Wilcząt, po lewej widzimy przystanek autobusowy linii L-19. 100 metrów dalej po prawej stronie znajduje się bar z kebabem, po lewej, tuż przed skrzyżowaniem, sklep spożywczy, bank i lodziarnia. Mijamy skrzyżowanie i jedziemy dalej prosto. Po 100 metrach po lewej stronie widzimy dużą cukiernię.
place
12 km
Czarny łącznikowy (koniec)
keyboard_arrow_down
Dojeżdżamy do skrzyżowania. Po lewej jest mały bazarek i sklep spożywczy. Tutaj kończy się nasz szlak. Przed nami, w poprzek przez skrzyżowanie, przebiega Szlak główny Krainy Jeziorki.