logo SKJ
Leśna ścieżka rowerowa
Pokaż na mapie
0 głosy


Autor: admin

Data utworzenia: 20.02.2017
Media

  Etapy szlaku
  place
  -
  Osuchów
  keyboard_arrow_down
  Nasz szlak zaczyna się we wsi Osuchów, przy stadionie Ludowego Klubu Sportowego Osuchów. Jedziemy drogą asfaltową, po prawej widzimy stadion. Po 300 metrach przecinamy skrzyżowanie dróg asfaltowych, z lewej odchodzi droga prowadząca do wsi Bobrowce. Po lewej stronie mijamy duży krzyż i budynek Leśnictwa Osuchów. 200 metrów dalej jest kolejne skrzyżowanie; po prawej stronie – kościół, a za nim stawy. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i jedziemy dalej drogą asfaltową. Po 100 metrach, na kolejnym skrzyżowaniu, odbijamy w prawo. Po lewej widzimy cmentarz, za nim budynek szkoły. 400 metry dalej mijamy skrzyżowanie i jedziemy dalej prosto. Tutaj kończą się zabudowania Osuchowa. 200 metrów dalej, na granicy lasu, skręcamy w piaszczystą ścieżkę w prawo i jedziemy wzdłuż granicy lasu. Po 150 metrach mijamy po prawej duże gospodarstwo, dojeżdżamy do polanki i skręcamy ostro w lewo. Po kolejnych 150 metrach wjeżdżamy do lasu i po 50 metrach skręcamy ostro w prawo w leśną ścieżkę. 150 metrów dalej dojeżdżamy do skrzyżowania leśnych dróg. Skręcamy w prawo, po 100 metrach mijamy po prawej stronie oczko wodne. 200 metrów dalej, na skrzyżowaniu leśnych dróg, skręcamy ostro w lewo. Po 300 metrach skręcamy w lewo, a po kolejnych 200 metrach w prawo na polankę leśną. Przecinamy ją i jedziemy dalej prosto przez las. Po 800 metrach dojeżdżamy na skraj lasu, skręcamy w lewo, w drogę gruntową i jedziemy granicą lasu i pól. Rezerwat przyrody Grądy Osuchowskie to leśny rezerwat przyrody o powierzchni 99,75 ha znajdujący się na terenie Leśnictwa Osuchów w powiecie żyrardowskim, utworzony w 1982 roku. Położenie na Wysoczyźnie Rawskiej w najwyższym punkcie Niziny Mazowieckiej sprawia, że panuje tu swoisty mikroklimat zbliżony do warunków w niższych partiach Sudetów (z tego powodu teren ten bywa nazywany Małymi Sudetami albo Dachem Mazowsza). Rezerwat powstał w celu ochrony zbiorowisk grądowych i boru bagiennego o charakterze reliktowym. Do typowych, występujących na tym obszarze gatunków drzew zaliczają się: dęby, graby, jesiony, lipy, wiązy i klony. Istnieje tu też ponad stuletni starodrzew sosny pospolitej. Około 10 procent powierzchni rezerwatu zajmują bagna.
  place
  4 km
  Zimnice
  keyboard_arrow_down
  Po 400 metrach przejeżdżamy przez młody lasek i dojeżdżamy do skrzyżowania. Skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż granicy lasu. Po lewej stronie widzimy zabudowania miejscowości Zimnice.
  place
  5 km
  Paradowszczyzna
  keyboard_arrow_down
  Po 900 metrach dojeżdżamy do drogi asfaltowej. Przecinamy ją, jadąc na wprost. Jedziemy pośród zabudowań miejscowości Paradowszczyzna. Po 200 metrach odbijamy lekko w prawo, w kierunku dużego gospodarstwa. Jedziemy piaszczystą drogą przez las i pola. Po 500 metrach dojeżdżamy do szerokiej utwardzonej drogi. Wjeżdżamy na nią i odbijamy lekko w lewo. Jedziemy pośród zabudowań Paradowszczyzny. Po 900 metrach wjeżdżamy na asfalt i skręcamy ostro w lewo, a po 50 metrach – w prawo do lasu. Jedziemy dalej prosto szeroką piaszczystą drogą. Po drodze mijamy liczne malownicze polanki. 600 metrów dalej, na leśnym skrzyżowaniu, skręcamy w prawo w dość podmokłą i błotnistą ścieżkę leśną. Po 300 metrach dojeżdżamy do polany. Tutaj nasz szlak skręca w lewo. Jedziemy dalej przez las. Po kolejnych 300 metrach skręcamy w lewo, na lepszej jakości utwardzoną drogę. 700 metrów dalej droga skręca ostro w lewo, a po następnych 500 metrach łagodnie odbija w prawo. 600 metrów dalej znów skręcamy ostro w lewo, a po kolejnych 300 metrach, na kolejnym skrzyżowaniu leśnych ścieżek, ostro w prawo. Tutaj dołącza szlak zielony – Szlak w stronę Rezerwatu Grądy Osuchowskie. 300 metrów dalej, na kolejnym skrzyżowaniu, skręcamy w lewo. Po 100 metrach skręcamy w prawo, w stronę drogi na Osuchów.
  place
  10 km
  Osuchów
  keyboard_arrow_down
  Po 300 metrach dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą asfaltową, przecinamy ją, jadąc na wprost, szlak zielony natomiast skręca w tym miejscu w lewo. Nasza droga skręca łagodnie w prawo, po 200 metrach zaś ponownie w lewo. Jedziemy wzdłuż granicy lasu i po 300 metrach docieramy do drogi asfaltowej biegnącej w pobliżu stadionu w Osuchowie. Tutaj kończy się nasz szlak.
  Przejdź do góry